אתרים היסטוריים באיזור > אריסטובליה
׳”׳ž׳™׳•׳—׳“׳™׳ ׳©׳œ׳ ׳•

אריסטובליה

מיקום האתר: על אם הדרך בין קרית ארבע לכרמל
דרגת קושי: הליכה קלה
האם דורש תיאום צבאי: חובה לתאם
האם אתר מוסדר: לא

שרידים עתיקים על גבעה נמצאת מזרחית לכביש המוביל מישובי דרום הר חברון אל קרית ארבע וגוש עציון ודרומית לתל זיף. הגבעה נ.ג 852 מעל פני הים נקראת חרבת איסטבול ובה מקובל לזהות את אריסטובוליאס. במקורות ההיסטוריים נזכרת אריסטובליה בתעודה משנת 130לספירה. התעודה היא שטר נישואין מבוטל, כתוב ביוונית. בפתח התעודה צוין שהשטר נערך באריטובליה שבזיף (מצירוף מס' תעודות מסתבר שזיף הייתה בירת טופרכיה אליה השתייכו אריסטובליה ויקים).

בחיבור "חיי אבתימיוס" כותב קיריליוס מסקיתופוליס על הגעתו של אבתימיוס, ממייסדי תנועת הנזירים במדבר יהודה, למדבר זיף כדי לראות את המקומות אליהם ברח דוד מפני שאול המלך. בין היתר מסופר על הנס שעשה אבתימיוס כאשר ריפא את בנו אחוז הדיבוק של ראש הכפר אריסטובוליאס שתושביו היו מתנצרים. לכבוד ארוע זה בנו תושבי אריטובוליאס ותושבי הכפרים הסמוכים מנזר. כיום רואים בראש הגבעה כנסיה שאולי היא המנזר המדובר.

לאור החומר הכתוב המועט על אתר זה (התעודה משנת 130, חיי אבתימיוס), נראה כי היישוב באריסטובוליה כמו זה שבזיף היה ישוב יבודי עד סוף המאה הרביעית לספירה, מאוחר יותר התנצרה הקהילה באזור זה.

חזרה לתפריט אתרים היסטוריים באזור

לפרטים נוספים ויצירת קשר צלצלו 1-599-5000-37 או לחצו כאן
דף הבית | מפת הגעה | סיור וירטואלי | צור קשר |facebook
חתונות ושמחות בר/בת מצווה ...עוד
סיור מודרך רגיל סיור בעקבות המשנה והתלמוד סיורי בר/בת מצווה מסיבת סידור/חומש סיור חקלאי בחבל יתיר סיור למבוגרים וועדי עובדים סיור מוסיקאלי ...עוד
טופס צור קשר איך מגיעים
מרכז סיור ולימוד סוסיא
ארוח וטיולים