אתרים היסטוריים באיזור > חירבת ענים
׳”׳ž׳™׳•׳—׳“׳™׳ ׳©׳œ׳ ׳•

חירבת ענים

מיקום האתר: בסמוך ליישוב ליבנה
דרגת קושי: קל
מה עוד ניתן לעשות באזור: הליכה בשביל המתקנים החקלאיים
ומה עוד?: ביקור אצל אומני ליבנה וסיור ביער

חורבת ענים מצויה על גבעה ברום 685 מ' מעל פני הים. בסמוך לה נמצא הישוב ליבנה (שני). מיקומה הגיאוגרפי, הממצא הקרמי שנמצא בה ושימור השם ע"י ערביי הסביבה ח' עוינא א-תחתא, הביאו לזיהויה עם ענים של תקופת המקרא (יהושע פרק טו- נ') ועם ענים של תקופת התלמוד.בראש הגבעה של חורבת ענים ישנם שרידים של מצודה מתקופת הברזל.
אובזביוס הכומר מקיסריה שחי במאה הרביעית לספירה, מתייחס בספרו האונומסטיקון (ספר השמות) לענים: "ויש בדרומא כפר אחר גדול מאוד של יהודים נקרא עניה, ט' מילין מחברון דרומא". מזרחית לענים התחתונה במעלה ערוץ נחל ענים נמצא כפר ענים אל פוקה (העליונה) עליה כתב אובזביוס: "כפר אחר עניא סמוך לראשון, היום הוא כולו נוצרים הוא למזרח הראשון".

בהליכה קצרה מענים התחתונה לענים העליונה ניתן ללמוד הרבה על המורכבות של החיים בדרום הר חברון בעת העתיקה. בענים התחתונה אנו רואים שרידי בית כנסת עם פתחים למזרח (כנגד עובדי האלילים בני התקופה הקדומה) ואילו בענים העליונה אנו רואים את שרידי האפסיס הפונים כלפי מזרח.
בית הכנסת בחורבת ענים נחשף בשנים 1989-1988 ע"י צבי אילן ודוד עמית ומבחינה טיפוסית אפשר לשייך אותו לשאר בתי הכנסת שנמצאו בדרום הר חברון- פתחים למזרח, ללא עמודים המחזיקים גג ומתחם מקודש עם במת ארון קודש. מבחינת גודלו וצירו האורכי הוא מזכיר את בית הכנסת שנמצא בתל מעון. ניתן להגיע לחורבת ענים בהליכה קצרה בשביל המתקנים החקלאיים.
חזרה לתפריט אתרים היסטוריים באזור

לפרטים נוספים ויצירת קשר צלצלו 1-599-5000-37 או לחצו כאן
דף הבית | מפת הגעה | סיור וירטואלי | צור קשר |facebook
חתונות ושמחות בר/בת מצווה ...עוד
סיור מודרך רגיל סיור בעקבות המשנה והתלמוד סיורי בר/בת מצווה מסיבת סידור/חומש סיור חקלאי בחבל יתיר סיור למבוגרים וועדי עובדים סיור מוסיקאלי ...עוד
טופס צור קשר איך מגיעים
מרכז סיור ולימוד סוסיא
ארוח וטיולים